П`ятниця, 26.04.2024, 19:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Скірченська гімназія Торчинської селищної ради

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » Для учнів

9 листопада– День української писемності та мови

9 листопада – День української писемності та мови

Свято встановлено 6 листопада 1997 року, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ                № 1241/97 «Про День української писемності та мови». В Указі зазначено : «Установити в Україні День писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця».

Нестор Літописець народився в 1056 році в Києві. 17-літнім юнаком Нестор прийшов у Києво-Печерську лавру послушником. Прийняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. Молитвою та послухом юний подвижник невдовзі перевершив найвидатніших старців. Під час постригу в ченці   Нестор був удостоєний сану ієродиякона.

Головним його послушенством (справою) у монастирі стала книжна справа. «Велика буває користь від учення книжного, - говорив він, - книги показують і вчать нас шляху до розкаяння, бо від книжних слів набираємося мудрості й стриманості… Той , хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами ».

Преподобний Нестор належить до найосвіченіших людей Київської Русі кінця ХІ – ХІІ століття. Окрім богословських знань, мав виняткові здібності до історії та літератури,  досконало володів грецькою мовою.

Найвизначніший твір Нестора Літописця – «Повість временних літ». Це літописне зведення написане на основі архівних та народних переказів та оповідань, з поєднанням сучасних авторові подій. Ця виснажлива й тривала праця (близько 20) включала в себе й пошукову роботу.

З метою глибшого й повнішого пізнання своєї історії преподобний Нестор у 1107 році вирушив на пошуки першоджерел.

-1-

Літописець відвідав Волинь – Володимир-Волинський та Зимненський Святогірський монастирі. В результаті до «Повість временних літ » майже в повному обсязі було включено «Волинський літопис». Свою титанічну роботу над повістю Нестор Літописець завершив близько 1113 року. «Повість временних літ » була і залишається найвидатнішою пам’яткою слов’янської культури. Тому преподобного Нестора Літописця можна по праву вважати батьком не лише вітчизняної історії , а й словесності, писемності.

У День української писемності та мови за традицією стартує Міжнародний конкурс  знавців української мови імені Петра Яцика. Цей унікальний мовний марафон був зініційований великим українським меценатом і громадським діячем Петром Яциком, який усе життя прожив у Канаді, але завжди пам’ятав про рідну землю.

Після здобуття незалежності він часто приїздив до України. Мовна ситуація в Україні дуже непокоїла Петра Яцика, бо він був переконаний, що є мова – є й держава, немає мови – немає держави. Так народилася ідея конкурсу з української мови для української молоді. Щороку конкурс набуває популярності, бо головна мета цього мовного змагання – утверджувати державний статус української мови, підносити її престиж.

 

 

 

Категорія: Для учнів | Додав: Світ (18.11.2015)
Переглядів: 468 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz