П`ятниця, 22.11.2024, 11:19
Вітаю Вас Гість | RSS

Скірченська гімназія Торчинської селищної ради

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог файлів

Головна » Файли » Вчителям

Презентація проектів
[ Викачати з сервера (53.4 Kb) ] 07.05.2015, 11:37

Презентація  проектів «Природні катаклізми»

  Мета:

            Сформувати поняття надзвичайних ситуацій природного характеру, поглиблювати

знання учнів про причини стихійних лих та правила поведінки у небезпечних ситуаціях; розвивати кмітливість, увагу, сконцентрованість у важких ситуаціях; виховувати спостережливість, чуйність, бажання допомогти іншим, витривалість.

  Обладнання:

Малюнки з теми "Природні катаклізми", глобус, карта "Екологічна ситуація",            комп’ютер, пам’ятки-рекомендації щодо правил поведінки при надзвичайних ситуаціях. 

Хід заходу

  1. Під музичний супровід звучить вірш "Уставшая земля"

Ведуча:                       

                                                   Я – Земля

                           Вращаясь в космосе, в плену своей орбиты

                           Не год, не два, а миллиарды лет,

                           Я так устала… Плоть моя покрыта

                           Рубцами ран – живого места нет.

 

                           Терзает сталь мое земное тело,

                           И яды травят воды чистых рек

                           Все то, что я имела и имею

                           Своим добром считает человек.

 

                           Зачем друг друга люди так боятся,

                           Что позабыли о самой Земле?

                           Ведь я могу погибнуть и остаться

                           Обугленной песчинкой в дымной мгле.

 

                           Не потому ли, загораясь мщеньем,

                           Я против сил безумных восстаю,

                           И сотрясая твердь землетрясеньем

                           На все обиды свой ответ даю.

 

                           И не случайно грозные вулканы

                           Выплескивают с лавой боль Земли.

                           Очнитесь, люди! Призовите страны,

                           Чтобы меня от гибели спасти.

Вчитель:

 Добрий день, друзі!  Сьогодні ми поговоримо про природні катаклізми та їхні наслідки.

В наш час людина здатна полетіти на Місяць, ми багато знаємо про інші планети, але сили природи нашої власної планети все ще нами не підкорені. У наш цивілізований, технічно розвинений час людство залишається залежним від природних явищ, які мають досить катастрофічний характер.

Згадаємо природні катастрофи в Україні.

  1. Тектонічні катастрофи (вулканізм, землетруси). На території України немає діючих вулканів класичних типів, хоч у Карпатах і в Криму наявні сліди колишнього вулканізму. На Керченському півострові є чимало невеликих грязьових вулканчиків, але через невисоку активність дуже обмежених масштабів їх не можна вважати небезпечними. Шкоди від землетрусів зазнає лише Південний берег Криму, зона Карпат і прилеглі до Румунії території. Більшість населення України перебуває поза дією руйнівних землетрусів.
    Цікаво, що й у Києві час від часу проявляються відголоски землетрусів. У 1927 р. під час кримського землетрусу сила коливань у столиці була значна. Відголоски карпатського землетрусу відчувалися у 1940 і в 1977 р.
    Для областей інтенсивних проявів землетрусів властива також активна вулканічна діяльність. До сейсмічних областей в Україні належать Карпати і Крим.
    Від землетрусів за час історії людства загинуло понад 16 млн людей.
    2. Топологічні катастрофи (цунамі, шторми, зсуви, повені). Руйнівний вплив цунамі (аномальних хвиль, викликаних землетрусами) на Чорному морі проявляється раз на кілька тисяч років. Значно небезпечніші зсуви. Снігові лавини бувають у Карпатах і горах Криму, хоч вони і не сягають рівня небезпечності альпійських. У результаті надзвичайно сильних злив у Карпатах можуть утворюватися потоки води, що несуть пісок і каміння. Тому не бажано ставити намети в сухому річищі чи біля урізу води гірської річки. На жаль, з туристами вже не раз траплялися нещастя під час раптових злив у Карпатах (зрідка у печерах і ущелинах Кримських гір). Найбільшої шкоди і збитків завдає зсувна діяльність (утворення потоків з води і грунту), якщо вона відбувається в районі культурних земель і поселень. Така катастрофа трапилася у Києві в 1961 р. Звичними для деяких районів України стали повені. Періодично затоплюється майже все Полісся. Це відбувається або навесні внаслідок швидкого танення снігу, або в другій половині літа після сильних дощів, викликаних атлантичними циклонами. Особливо великої шкоди повені завдають сільському господарству. Небезпечними є повені в Карпатах і в прилеглих до них регіонах, а також періодичні потопи під час штормів на узбережжі Азовського моря.
    3. Метеорологічні катастрофи (морози, спека, зливи, град, вітер тощо). Хоч зими останнім часом досить помірні, та зрідка тимчасово мороз на більшій частині України може досягати 30 °С (і навіть нижче), вимерзають озимина й сади. Ожеледь час від часу пошкоджує гілки дерев і лінії зв’язку. Снігові віхоли мають більшу інтенсивність у Криму, де вони не раз пошкоджували будівлі, аніж у північних районах України. Серйозної шкоди полям кілька разів завдавали зимові пилові бурі. Наприклад, буря наприкінці зими 1961 р. частково знесла з полів родючий шар чорнозему. Сонце ледь просвічувало крізь пил навіть у Києві, за сотні кілометрів від степів. Катастрофічні посухи бувають рідко, але практично щороку в тих чи інших областях відбуваються втрати врожаїв через брак опадів. Інтенсивні зливи, які розмивають схили і поглиблюють яри, є звичним явищем для більшої частини території України. Інколи вони спричинюють руйнування споруд і загибель людей. Град, хоч і рідко захоплює велику територію, щороку подекуди призводить до відчутних втрат врожаю, пошкоджує віконне скло і навіть черепицю чи шифер.
    Україна розташована в зоні помірних вітрів. Але іноді швидкості 25-30 м/с (на півдні до 40-45 м/с) вистачає для пошкодження дахів, лісів, садів, ліній зв’язку. Найсильніші вітри називаються штормовими, саме вони мають найбільшу руйнівну силу. Швидкість вітру у смерчах досить рідкісних для України - не перевищує зазначеної для рекордних штормів і циклонів, але пошкодження захоплюють вузьку смугу, яка різко вирізняється на фоні довкілля, не зачепленого вихором.
    4. Антропогенні катастрофи, аварії, нещастя. Катастрофу на Чорнобильській АЕС 1986 р. ми вже розглянули, а зараз коротко перелічимо особливі небезпеки для кожного з нас, спричинені техносферою. Саме вона є найсерйознішою загрозою для життя українців. Незадовільний стан доріг і транспортних засобів, вкрай низький рівень культури і дисципліни людей призводить до великих втрат на дорогах. Низька також якість газопроводів. З часом імовірність вибухів на них підвищуватиметься через корозію, а отже, потоншання стінок труб. У Донбасі вже давно вичерпано верхні пласти, доводиться працювати на більших глибинах з вугіллям, яке насичене газом. Внаслідок зниження тиску метан раптово вивільнюється, утворюючи потужний потік вугільного пилу з газом. Вибух суміші повітря з метаном призводить інколи до загибелі десятків шахтарів.
    Люди, найчастіше діти й підлітки, гинуть від вибухових пристроїв, що збереглися в землі з часів війни. Статистика європейських країн (дані щодо України авторам невідомі, окрім поодиноких фактів нещасть, про які згадувалося у пресі) незаперечно свідчить, що кількість викопаних бомб, мін і снарядів щороку майже однаково! Причиною є те, що інтенсивність розробки грунту під час всіх видів будівництва щороку підвищується.
    Нарешті, щороку зростає небезпека через проживання у старих будинках. Писалося, що в школі на групу учнів упала стіна. Цієї небезпеки не можна ігнорувати, посилаючись на складні економічні умови і відсутність коштів на своєчасний капітальний ремонт старих або панельних будинків.
    Справжньою катастрофою стало подекуди забруднення підземних горизонтів питних вод гасом і нафтою з вини підприємств чи військових аеродромів. Через зниження рівня водного горизонту висихають колодязі, що спричинено будівництвом глибоких кар’єрів для видобутку залізної руди та іншої мінеральної сировини.

Згадаймо найнебезпечніші природні катаклізми 2013 року, які сталися у світі:

 

США. Шторм "Немо"

На початку лютого національна метеорологічна служба США повідомила  про насування на Нову Англію (штати північно-східного узбережжя - Коннектикут, Мен, Массачусетс, Нью-Гемпшир, Род-Айленд, Вермонт) і сусідні регіони сніжної бурі, яка стала найсильнішою за останні 35 років.

Україна. Снігові замети

У березні 2013 року у шести західних областях України випала місячна норма опадів. Снігопади не вщухали кілька тижнів.

Іран. Землетрус

В Ірані стався землетрус магнітудою 6,3 з епіцентром за 90 кілометрів від АЕС у місті Бушер.

Іранське інформагентство IRNA повідомило, що від стихійного лиха постраждали три міста: Какі, Кенган і Хормудж.

Найбільше зазнало руйнувань місто Какі з населенням близько 10 тисяч людей.  Рятувальники повідомив, що біля міста Хормудж повністю зруйновані два села, населення яких становить близько 3 тисяч осіб.

Пізніше губернатор провінції Бушер підтвердив, що розташована в провінції АЕС не постраждала.

Китай. Землетруси, тайфун

Підземні поштовхи сколихнули південний захід Китаю.

Потужний землетрус, магнітудою 6,9 бала стався у провінції Сичуань у суботу, 20 квітня. Епіцентр стихії був на глибині близько 13 кілометрів.

Сейсмологи зафіксували понад 30 підземних поштовхів.

За даними ВВС, щонайменше 200 людей загинули або зникли безвісти. Травми отримали 11 тисяч осіб.

Після цього у липні в центральній частині Китаю стався землетрус, силою 6,6 бала за шкалою Ріхтера.

Жертвами підземних поштовхів стали понад 70 людей, кілька сотень шпиталізовано із важкими травмами.

Землетрус завдав серйозної шкоди кільком десяткам населених пунктів. В містах зазнали руйнування будівлі та дороги.

 

США. Торнадо

Понад 20-ти смерчів пройшлися штатами Канзас, Оклахома та Айова.

У місті Шауні в штаті Оклахома смерчі зруйнували більше сотні будинків та пообривали лінії електропередач - 10 тисяч людей залишилися без світла.

Також торнадо паралізував рух авіатранспорту, водії боялися їздити по дорогах.

Людей просили не виходити на вулицю та перечекати стихію у спеціальних сховищах.

Повінь в Європі

Центрально-Східну Європу накрила повінь. В Польщі, в Нижньосілезькому воєводстві, під водою опинилися декілька сіл.

Місцеві мешканці відгороджувалися від річки мішками з піском, однак вони не встигали за темпами підняття води.

Ще гірша ситуація, аніж в Польщі, була у сусідній Чехії.

В 50 містах оголосили найвищий зі всіх можливих рівень небезпеки. У Празі довелося перекрити історичну частину міста, також не працювали декілька гілок метро.

Через повінь призупинили рух в окремих областях Австрії та Німеччини.

У Німеччині, Чехії, Польщі повінь назвали рекордною.

Жертвами стихії стали до 10 людей.

Індія. Повінь

Індію накрили сильні повені, причиною яких стали тривалі мусонні дощі.

Кількість жертв повені та зсувів ґрунту в Індії перевищила 550 осіб.

Рятували людей більше 8 тисяч військових, 3 тисячі прикордонників та сотні поліцейських.

Росія. Повінь

У Хабаровському краї Росії боролися з масштабною повінню.

Підтоплення - найбільше за останні 120 років.

Рівень ріки Амур піднявся до більш ніж 7 метрів. Повінь пошкодила понад півсотні будинків.

Кількість потерпілих перевищило 50 тисяч, повідомило Міністерство з надзвичайних ситуацій РФ. Евакуювали 33 тисячі людей.

Пакистан. Землетрус

У Пакистані стався надзвичайно потужний землетрус. Потужність підземних поштовхів склала 7,7 балів за шкалою Ріхтера. Епіцентр знаходився на території провінції Белуджистан. Після землетрусу прогриміли 4 афтершоки, найпотужніший - силою 5,9 бала.

Кількість жертв землетрусу перевищила 500 людей, повідомляє Reuters. А поранених було настільки багато, що місцеві лікарні постраждалих переправляли у сусідні області.

Мексика. Повінь

Мексику затопила повінь. Причина - зливи, які викликали тропічний шторм "Мануель" та ураган "Інгрід".

Сума збитків через стихію – 6 мільярдів доларів.

Страхові компанії країни вже заявили, що зможуть покрити не більше, аніж одну п'яту частину видатків.

Від стихійного лиха загинули 123 людини, понад три десятки отримали поранення та травми.

 

"Святий Юда" в Європі

Європою пронісся шторм "Святий Юда". Від стихії постраждали Великобританія, Франція, Німеччина, Нідерланди і Данія, збитки - сотні мільйонів євро.

Жертвами шторму стали 15 людей.

Філіппіни. Тайфун

Філіппіни відчули лють одного з найпотужніших тайфунів за всю історію метеоспостережень.

Швидкість вітру сягала 316 км/год.

Стихійне лихо отримало найвищу категорію небезпеки за шкалою ураганів Саффіра-Сімпсона.

Пізніше тайфун "Хаян" досяг В'єтнаму та Лаосу.

 

Італія. Повінь

Сардинію накрив шторм "Клеопатра". Жертвами повеней, які викликала стихія, стали близько двох десятків людей.

Через шторм оголосили надзвичайний стан.

В епіцентрі удару опинилося місто Олбія та його околиці. Більше сотні осіб позбулися своїх домівок, місту завдано значних матеріальних збитків.

Стихія також зачепила Рим. Річка Тібр, на якій було засновано Вічне місто, вийшла з берегів, піднявшись до рекордної за 50 років позначки.

 

Ведучий:

У світі постійно виникають надзвичайні ситуації, пов’язані з природними катаклізмами, аваріями і катастрофами. Надзвичайні ситуації – це ситуації, що загрожують життю багатьох людей, завдають значних збитків природі та людям.

      Ведуча:

Природні надзвичайні ситуації виникають внаслідок стихійних лих. Їх ще називають найбільшими небезпеками природного середовища.

Стихійне лихо – це явище природи, яке створює катастрофічну обстановку, порушує нормальну діяльність населення, руйнує будівлі, споруди, загрожує життю і призводить до загибелі людей, тварин, знищення матеріальних та культурних цінностей.

Ведучий:

Стихійне лихо дуже небезпечне, тому що виникає раптово. Воно наносить значні збитки народному господарству і часто призводить до загибелі людей. За даними ООН загальна сума економічних збитків від стихійного лиха на Земній кулі щорічно становить понад

60 мільярдів доларів США. До стихійного лиха належать: виверження вулканів, землетруси, цунамі, обвали, селі, зсуви лавини, повені, урагани, тайфуни, смерчі, буревії, морози, засухи, смог, град, блискавки, лісові пожежі, снігові замети та інші.

Ведуча:

Люди навчилися прогнозувати виникнення та наближення деяких стихійних лих, зменшувати їхню руйнівну силу. Про загрозу стихійного лиха жителів попереджають заздалегідь по радіо, телебаченню або через пресу. Вказують коли і яке стихійне лихо очікується, що небхідно зробити, щоб підготуватися до нього, як діяти.

Ведучий:

У нашій країні, як і в інших, існують служби боротьби зі стихійними лихами та їх наслідками. Вони відповідають за безпеку населення. Цими службами керує Міністерство надзвичайних ситуацій України.

Ведуча:

А зараз ми запрошуємо вас на засідання комісії з надзвичайних ситуацій. Експерти з дослідження різних видів природних катаклізмів нададуть до нашої уваги свої доповіді про природні катастрофи, а також розкажуть як необхідно діяти населенню за умов виникнення того чи іншого стихійного лиха. Наші експерти виконали велику науково-дослідну роботу. Результати цієї роботи вони відобразили у своїх проектах-доповідях.

Презентація проектів і одночасно перегляд відео слайдів.

Учень І:

Землетрус – найстрашніше стихійне лихо на планеті. Воно виникає зненацька. І хоча тривалість основного поштовху не перевищує кількох секунд, його наслідки сягають величезних масштабів. Попередити землетрус, зупинити його чи уникнути неможливо. Люди не вміють точно передбачати його початок. На земній кулі щороку відбувається понад 100 тисяч землетрусів, більшість з них призводять до загибелі тисяч людей і до різноманітних руйнувань.

У європейських країнах для визначення інтенсивності землетрусів використовується 12-ти бальна шкала. Умовно землетруси за цією шкалою поділяються на:

      Слабкі – 1-3 бали

      Помірні – 4 бали

      Достатньо сильні – 5 балів

      Дуже сильні – 7 балів

      Руйнуючі – 8 балів

      Спустошуючі – 9 балів

      Знищуючі – 10 балів

      Катастрофічні – 11 балів

      Дуже катастрофічні – 12 балів

При сильних землетрусах порушується цілісність грунту, руйнуються будинки і споруди (мости, шляхи), виходять з ладу комунально-енергетичні мережі (водопровід, каналізація, газ, електрика, опалення).

Першість за кількістю землетрусів утримують Японія та Чилі: понад 1000 на рік, або 3 на день. В Україні землетруси трапляються рідко. Лише  в Карпатах (Львівська область) та Кримських горах може статися землетрус. На решті території України можливі відлуння землетрусів, які відбуваються в Туреччині, Румунії, на Кавказі.

Учень ІІ:

Давайте пригадаємо, як треба діяти під час землетрусу. Дуже важливо діяти швидко, але зберігати спокій.

Якщо під час землетрусу ти перебуваєш на вулиці:

  • відійди на відкрите місце, подалі від будівель, щоб уникнути ударів уламків, які падають;
  • не підходь до стовпів електромережі, обірваних проводів;
  • не повертайся додому, поки землетрус не закінчиться;
  • якщо ти знаходишся в автомобілі, що рухається, слід повільно загальмувати подалі від високих будинків, мостів чи естакад.

Якщо землетрус застав тебе вдома:

  • не намагайся вийти з будівлі до припинення сильних поштовхів;
  • не вибігай на сходи, вони найшвидше руйнуються;
  • не користуйся ліфтом, він може застрягти чи обірватись;
  • тримайся подалі від вікон, дзеркал та важких предметів, які можуть тебе травмувати;
  • перекрий газ, відключи електричний струм;
  • стань у безпечний куток. Це отвори  внутрішніх стін (наприклад, відчинити двері з квартири).

Якщо ти опинився у завалі, слід спокійно оцінити становище, надати собі першу допомогу, якщо вона потрібна. Необхідно надати допомогу тим, хто її потребує. Важливо подбати про встановлення зв’язку з тими, хто перебуває зовні завалу (голосом, стуком). Відомо, що людина може зберігати життєздатність (без води та їжі) понад два тижні.

Учень ІІІ:

Повені, селі, снігові лавини

За даними ЮНЕСКО, від повеней у XX столітті загинуло 9 мільйонів осіб. Недарма в народі кажуть, що найстрашніші для людини – це вода і вогонь

Повені виникають через сильні та тривалі дощі. У деяких регіонах повені відбуваються періодично. Повені бувають ще при відлигах, якщо випадає багато снігу. Крім того, через вирубування лісу почастішали повені в гірських районах.

Наслідки повеней: затоплення значної площі землі, ушкодження і руйнування будівель та споруд, знищення комунікацій, загибель свійських тварин, знищення урожаю, загроза інфекційних захворювань, погіршення якості питної води, загибель людей.

Повені відрізняються від інших стихійних лих тим, що деякою мірою прогнозуються. Але прогнозувати ймовірність повені набагато легше, ніж передбачити момент їхнього початку. При загрозі повені здійснюються попереджувальні заходи: своєчасно інформується населення про стихійне лихо і правил поведінки, перевіряється стан дамб, мостів. Для зменшення збитків у небезпечних районах інколи проводять евакуацію населення, вивозять матеріальні цінності. У першу чергу це стосується дитячих закладів та лікарень, а також інвалідів і людей похилого віку. Людей і матеріальні цінності вивозять, звичайно, автотранспортом, тварин переганяють. У крайніх випадках використовуються катери, баржі, човни та інші плавзасоби.

В Українських Карпатах та Криму з гір на міста і села часто сходять селі, а взимку можливі снігові лавини. На дороги та будівлі обрушуються швидкі потоки води з грунтом, уламками дерев, камінням. Небезпека селів не тільки в їх руйнівній силі, а й у раптовості їх появи. Засобів прогнозування селів на сьогодні, на жаль, не існує.

Учень ІV:

При повенях та селях необхідно:

  • отримавши повідомлення про затоплення, необхідно відключити газ, воду, електроприлади та терміново вийти в безпечне місце – на височину;
  • якщо повінь розвивається повільно, необхідно перенести майно в безпечне місце;
  • якщо оголошено евакуацію, треба прибути на пункт збору, взявши з собою документи, запас харчових продуктів, води, медикаментів та теплий одяг;
  • для того, щоб залишити місце затоплення, можна скористатися човнами, катерами та всім тим, що здатне утримати людину на воді ( бочки, автомобільні камери);
  • якщо повінь та сель застають зненацька, потрібно намагатися не потрапити у воду, особливо у стрімкий водний чи грязьовий потік. Слід дістатися до найближчого пагорба чи залізти на міцне дерево, щоб не змило водою;
  • коли людина опинилася у воді, їй необхідно скинути важкий одяг та взуття, скористатись плаваючими поблизу засобами й чекати на допомогу;
  • слід надавати допомогу людям, які потрапили в селевий потік, використовуючи дошки, палиці, мотузки;
  • при захопленні сніговою лавиною необхідно зробити все, щоб опинитися на її поверхні (звільнитись від вантажу, намагатись рухатись угору, рухи, як при плаванні), якщо ні, то потрібно намагатися закрити обличчя курткою, щоб створити повітряну подушку (коли сніговий пил потрапляє в ніс і рот – людина задихається). Необхідно мати при собі лавинні мотузки яскравого кольору, мотузку намагатися викинути на поверхню, щоб людину могли знайти.

Учень V:

Вітер – це один з найважливіших компонентів життя. Він розганяє хмари і приносить дощ на поля, на яких без нього нічого б не росло. Але він може бути і руйнівним та дуже небезпечним.

Англійський адмірал Ф.Бофорт ще у 1806 році запропонував 12-бальну шкалу для вимірювання вітрів:

     0 балів – штиль

     1 бал – тихий

     2 бали – легкий

     3 бали – слабкий

     4 бали – помірний

     5 балів – чималий

     6 балів – сильний

     7 балів – дуже сильний (хитаються великі дерева, важко йти проти вітру)

     8 балів – надзвичайно сильний

     9 балів – шторм (вітер зносить легкі будівлі, валить паркани)

     10 балів – сильний шторм (валить і вириває з корінням дерева,руйнує міцні будівлі)

     11 балів – жорстокий шторм (вітер чинить великі руйнування, валить телеграфні

     стовпи, перекидає вагони)

     12 балів – ураган

Досить небезпечне явище – смерчі, вони трапляються частіше, ніж урагани й тайфуни. Смерч – це вихор, який перевищує інколи швидкість звуку. Смерч спричиняє знищення будівель, пожежі, руйнування, він може піднімати машини, потяги, мости тощо. І водночас смерчі здатні на дивні речі. В одному місці вихор підняв у повітря будинок з трьома його мешканцями, повернув його на 360 градусів і опустив на землю без жодного ушкодження. Трапляються смерчі і в Україні, південні смерчі спостерігаються на Чорному та Азовському морях.

Учень VІ:

Під час урагану, шторму чи буревію необхідно:

  • уважно слухати повідомлення по радіо і телебаченню;
  • щільно зачинити двері, вікна, з дахів та балконів забрати предмети, які при падінні можуть травмувати людину;
  • в будівлях необхідно триматися подалі від вікон, щоб не отримати травм від уламків розбитого скла;
  • перекрити газ, тримати на поготові ліхтарі, свічки, сірники;
  • найбезпечнішими місцями під час урагану є підвали, сховища, метро та внутрішнє приміщення;
  • якщо ти перебуваєш на відкритій місцевості, слід укритись у глибокій канаві або яру чи  ямі.

Ураган може супроводжуватися грозою, необхідно уникати ситуацій, при яких збільшується ймовірність ураження блискавкою: не стояти під окремими деревами, не підходити до ліній електропередач тощо

Учень VІІ:

Явища, що постійно спостерігаються на Землі можуть мати характер стихійного лиха при надзвичайно високій інтенсивності. Це снігопад, заморозок, ожеледиця. Снігові замети утворюються взимку після тривалих хуртовин та снігопадів. Наслідком цього можуть бути затори на дорогах, перекриваються виходи з будинків. Під вагою снігу ламаються дерева, обриваються проводи електромереж.

При снігових заметах важливо додатково утеплити помешкання. Щоб не постраждати треба дотримуватись вказівок дорослих, працівників рятувальної служби.

Учень VІІІ:  

(звучить запитання із залу)

Шановні експерти, у мене виникло запитання. Ми проживаємо у місті Єнакієве Донецької області. У нас немає глибоких річок чи високих гір, чи узбережжя безкрайого океану. Навіщо ж нам знання про вулкани, землетруси, цунамі чи смерчі? Адже в нашому місті таке не може трапитися.

Ведуча:

Ми не згодні з таким твердженням. Ми пропонуємо вам переглянути відеофільм, з якого виходить, що природні катаклізми найнесподіваніші, вони можуть виникнути в будь-якій точці земної кулі, а іноді їх наслідки торкаються життя на всій планеті

(перегляд відеофільму

Ведучий:

А тепер ми пропонуємо вам взяти участь у вікторині. Наші експерти підготували питання, щоб визначити, хто із слухачів найуважніший і ерудований.

(проводиться вікторина)

 –    Які катастрофи можна віднести до стихійних лих?

  • Що передує цунамі?
  • Затоплення водою великої території називають...
  • При якому стихійному лихові можлива евакуація навіть із тваринами?
  • Що ви знаєте про повені?
  • Що необхідно робити, якщо ви знаходитесь у приміщенні під час повені?
  • Чи можлива повінь у нашій місцевості?
  • Що таке епіцентр?
  • Стрімке падіння маси гірських порід унаслідок зсуву називають...
  • Внаслідок чого виникають снігові замети?
  • Що є наслідком снігової бурі?
  • Чи несуть збитки снігопади?
  • Вітер з великою кількістю снігу – це ...
  • Що таке землетрус?
  • Що треба робити, якщо ви під час землетрусу опинились в одноповерховому або багатоповерховому будинку?
  • Організований вивіз населення із зони надзвичайної ситуації – це ...
  • Як називають першочергові роботи в зоні надзвичайної ситуації?
  • Хто займається ліквідацією стихійних лих?
  • Що є важливою умовою швидкої ліквідації наслідків стихійних лих?

Підведення підсумків заходу

Вчитель:

Стихійні лиха є трагедією для всього людства, всієї держави, і, особливо, для тих районів країни, де вони виникають. У результаті стихійних лих страждає економіка країни, знищуються народні багатства, і, найголовніше, виникають втрати серед людей. Правильна поведінка населення при стихійних лихах, що спирається на знання основ цивільного захисту, є основою зниження матеріальних збитків і людських втрат.

 

 

 

 

 

 

Категорія: Вчителям | Додав: Світ
Переглядів: 1302 | Завантажень: 29 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz